Einherjar - skupina historického šermu | Kdo je Einherjar?

tisk  ] einherjar.nipax.cz    [ články | Einherjar ]
 
 ] home [  ] o nás [  ] akce [  ] řemesla [  ] články [  ] galerie [  ] odkazy [  ] kontakt [ 
 ] Původ slova Viking [  ] Objevení ameriky [  ] Living history [  ] Einherjar [  ] Beda Ctihodný [  ] Vikingové [  ] Kopí [  ] Data [  ] Wiki [ 
 

Einherjar

Leifova smrt

[einheriar, einherijar, einherier, einherijer, einherjer]

jsou vikingští hrdinové, kteří udatně padli v boji.

Vikingové, stejně jako jiné národy věřili v posmrtný život. Do vikingského ráje, Valhally, se však dostali jen bojovníci, kteří zemřeli hrdiskou smrtí, neboť vikingové, národ neohrozených válečníků, si cenil odvahy, neohroženosti a statečnosti. Padlé hrdiny si na bitevním poli vyhlížely Valkyrje, které na okřídlených koních odnašely duše padlých po duhovém mostě Bifröstu do paláce, nejvyššího boha Odina, Valhally. Ve Valhalle každou noc hodují, piji a užívají si s krásnými Valkyrami až usnou opilí... Ráno je svěží probudí kohout Gullinkambi a oni celý den bojují na poli Idavoll. Odin jim večer uzdraví rány kouzelným prstenem Draupnim. Timto bojem se cvičí na zaverčnou bitvu, soumrak bohů, Ragnarök, kde padnou naposledy při zkáze světa.

Slovo einherjar vziklo ze staré norštiny - "jeden-armáda-ers", což je často interpretováno, jako "význačný bojovník", ale je možné ho vysvětlit jako "ti kteří jsou v jedné armádě" [v Odinově armádě mrtvých].

Created by CSC s.r.o. | hosted by nipax.cz zpět | nahoru | tisk | kontakt ] Nipax.cz [