Einherjar - skupina historického šermu | Objevení Ameriky

tisk  ] einherjar.nipax.cz    [ články | Objevení ameriky ]
 
 ] home [  ] o nás [  ] akce [  ] řemesla [  ] články [  ] galerie [  ] odkazy [  ] kontakt [ 
 ] Původ slova Viking [  ] Objevení ameriky [  ] Living history [  ] Einherjar [  ] Beda Ctihodný [  ] Vikingové [  ] Kopí [  ] Data [  ] Wiki [ 
 

Objevení Ameriky

Vikingové byli podle všeho první evropané, kteří přistáli na pobřeží ameriky. Zpráva o této události se dochovala jen v severských ságách. Pozdejší archeologické nálezy vikinských předmětů na úzení kanady staré příběhy potvrzuje. První kdo spatřil nový kontinet byl roku 986 Björn Herjolfsson a jeho lidé [nejspíš Norové], který zbloudil cestou z Islandu do Grónska. Cestou se odchýlili od kurzu a několikrát spatřili neznámé břehy. Na pevninu však nevystoupili a rychle se vratili k Grónsku.

O několik let později, někdy mezi roky 992 a 1000 vyplul Leif Eriksson [syn Erika Rudého objevitele Grónska] prozkoumat neznámí kraj, které spatřil Herjofsson. S posádkou mužů i žen vypluli k severní americe a přistál na nekolika místech, pojmenoval je Helluland [země plochých kamenů], Marklandu [země lesů] a Vinland [země vína]. Na Vinlandu zřídili tábor a přezimovali, později zde založili osadu jménem Leifburdir. Je možné, že se jedná o osadu nalezemou na L'Anse aux Meadows [Zátoka medúz] na nejsevernějším cípu ostrova Newfoundland. Zde manželé Helge a Anne Ingstadovi nalezli v roce 1960 pozůstatky vikinského osídlení, jedinou jednoznačně doloženou vikinskou osadu v Americe.

K břehům nové země se vydalo několik dalších výpravy. Okolo roku 1002 vyplul i Leifův bratr Thorwald Eriksson, který však zemřel v boji s indiány. Vikingové je nazívali Skrälingy [muži v kožených člunech]. Na výpravu s úmyslem kolonizovat nové území vyrazil i Leifův švagr Thorfin Karlsefni. Měl sebou tři lodě kolonistů. Údajně i navázal kontakt s Indiány pomocí směnného obchodu. Jeho žena Gudrid zde porodila syna jménem Snorri, prvního evropana v americe. Zůstali zde tři roky a pak se vrátili na Island. Amerika měla horší podmínky pro kolonizaci než Island a Grónsko, byla již dost daleko od Vikingské domoviny (špatné zásobování) a žili zde né příliš přátelští indiáni. Poslední zmínky o osadě ve Vinlandu jsou z roku 1121. I přesto byli o mnoho staletí pozdějc v okolí zálivu sv. Vavřince spatřeni tak zvaní "bílí indiáni". Nejspíš potomci Vikingů.

Created by CSC s.r.o. | hosted by nipax.cz zpět | nahoru | tisk | kontakt ] Nipax.cz [